Blog serwisu www.sancygniow.eu.interia.pl i forum www.sancygniow.pun.pl
wtorek, 15 stycznia 2013

Nowy adres strony

Jeśli posiadasz zdjęcia z Sancygniowa lub okolic i chcesz je opublikować na stronie w galerii, możesz je wysłac na nasz adres sancygniow@interia.eu. Zdjęcia proszę podpisać jak i podać datę jeśli jest taka możliwość.

Zaprszam również na nasz profil na facebook

Zapraszam też do naszej księgi gości

Kontakt z administratorem GG 2658647

15:30, mojtrening
Link Komentarze (1) »
czwartek, 09 sierpnia 2012
Oryginalny tekst Pamiątkowej Księgi Adama Zawartki
sobota, 26 grudnia 2009

Rodzina Deskurów domaga się od Muzeum Narodowego w Kielcach zwrotu 13 obrazów, a od Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej ponad 200 cennych starodruków.

Doszło do drugiej ugody w sądzie między między Wojewódzką Bioblioteką Publiczną w Kielcach a byłymi właścicielami pałacu sancygniowskiego.

Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP poinformował, że dzięki sądowej ugodzie ze spadkobiercami majątku rodu Deskurów, największa w województwie biblioteka zachowa liczący ponad 2,5 tys. woluminów księgozbiór, przejęty po wojnie z pałacu w Sancygniowie.

Jak podaje PAP, za nowsze i liczniejsze zbiory księgozbioru rodzina Deskurów otrzyma od samorządu województwa 100 tysięcy zł.

Do jednej z najcenniejszych pozycji w księgozbiorze rodziny Deskurów należy liczące ponad trzy wieki dzieło „De rebus a Carlo Gustavo Sueciae rege gestis” autorstwa Samuela von Pufendorfa. Księga ta zawiera ponad sto miedziorytów Ericha Johnsona Dahlbergha i informacje o panowaniu króla szwedzkiego Karola X Gustawa w okresie II wojny północnej i potopu szwedzkiego.                       źródło: literatura.netbird.pl

środa, 25 lutego 2009
Pozelów - dzisiaj przysiółek Sancygniowa, dawniej nazwa łąk i pól leżących do plebana sancygniowskiego. Nazwa dzierż. z sufiksem "ów", "ew". Prawdopodobnie pochodzi od nazwy osob. Pozel, por.strp. nazwę osób. z członem "żeli" (Żelibrat, Żelimir, Żelisław, Żelistryj). Dzisiejsza nazwa Pozelów (z"z"), zam. jest odbiciem mazurzenia.

18:47, mojtrening , Okolice
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12